Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Kritéria pre prijatie na štúdium na strednej škole

Publikované: Autor/i: JUDr. Ivana Gerdová

V zmysle ustanovení § 62 až § 68 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako i v  súlade s § 29 ods. 6 a § 31 ods. 2 zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov riaditeľ školy navrhuje kritériá pre prijatie na štúdium na strednej škole (sme priemyslovka so študijnými odbormi).

  1. Podľa § 66 ods. 1 školského zákona „Prijímacia skúška pozostáva z overenia vedomostí z predmetov podľa § 64 ods.1“ ( u nás matematika a slovenský jazyk a literatúra). Môžeme v zmysle § 65 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. („Riaditeľ strednej školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy určí formu prijímacej skúšky, jej obsah a rozsah podľa vzdelávacích štandardov štátneho vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v základnej škole. Určí jednotné kritériá na úspešné vykonanie skúšky a ostatné podmienky prijatia na štúdium...“) zaradiť i test všeobecných študijných predpokladov?
  2. Uchádzač si môže podať dve prihlášky i na jednu školu na dva študijné odbory. Moja otázka znie, či je možné takýchto uchádzačov, ktorí týmto prejavujú skutočný eminentný záujem o štúdium na danej škole (máme príbuzné študijné odbory)  v kritériách bodovo zvýhodniť?

Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v § 64 ods. 1 ustanovuje pôsobnosť ministerstva školstva a ministerstva zdravotníctva vo vzťahu k prijímaciemu konaniu, a to tak, že ministerstvo školstva a zdravotníctva na návrhy riaditeľov stredných škôl určuje predmety, z ktorých pozostáva prijímacie konanie s cieľom zachovania jednotnosti pre jednotlivé odbory.

Vo vzťahu k určeniu formy prijímacej skúšky, jej obsahu a rozsahu, ako aj kritériám a ostatným podmienkam prijatia na štúdium zákon ponecháva ich určenie na riaditeľa školy, ktorý ich určuje po prerokovaní v pedagogickej rade. Zároveň školský zákon neuvádza presne ani príkladmo, čo si možno predstaviť pod ostatnými podmi

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Zapisovanie vyučovacích hodín integrovaných žiakov do triednej knihy A

Publikované: Aktualizované:

Zastupujúca učiteľka v materskej škole a zníženie počtu tried N

Publikované:

Otázka: V materskej škole máme učiteľku, ktorá je na rodičovskej dovolenke. Na zástup sme v minulosti prijali učiteľku. V budúcom školskom roku dôjde k zníženiu počtu tried. Možno dať zastupujúcej učiteľke výpoveď z organizačných dôvodov? Môžno pristúpiť k zníženiu pracovného úväzku, príp. sa s ňou dohodnúť na zmene pracovnej zmluvy a preradiť ju na dobu určitú napríklad do školského klubu detí? Aký dopad by mali tieto riešenia na zamestnankyňu, ktorá sa vráti z rodičovskej dovolenky? Ak by bolo z organizačných dôvodov prepustená zastupujúca učiteľka, keď sa vráti z rodičovskej dovolenky, musíme aj ju prepustiť? Zmena úväzku by platilo aj na ňu?

Predpoklady na funkciu riaditeľa školy N

Publikované:

Otázka: Rada by som sa spýtala na znenie zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, a to konkrétne na § 34 ods. 2, písm. a), kde je uvedené : spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti alebo na výkon odbornej činnosti podľa tohto zákona v príslušnej kategórii alebo podkategórii, Znamená to, že na pozícii riaditeľa MŠ školy môže pôsobiť aj zamestnanec, ktorý má viac ako 8 rokov pedagogickej praxe (SŠ), nie však ako učiteľ v MŠ?  Má prax v príslušnej kategórii, alebo nie ?